Stretko o kostole

Kostol, a vôbec akýkoľvek chrám, nie je obyčajnou budovou, ktorá slúži na stretávanie sa ľudí. Ľudia všetkých kultúr od nepamäti budujú chrámy ako miesta stretnutia sa s Bohom. Chrámy zvyčajne svojím bohatstvom, veľkoleposťou a krásou ďaleko prevyšujú možnosti ekonomické väčšiny veriacich. A predsa ich ľudia vždy budovali.  Odzrkadľuje to túžbu ľudstva obdarovať Stvoriteľa – Darcu všetkého, čo je. 

V prvej časti pracujeme s biblickým textom  Jn 2, 13-17. Po prečítaní state nasleduje brainstorming v skupinkách a krátke zhrnutie. V druhej časti sa zameriame na sakrálny priestor a spoznávanie jednotlivých častí kostola.

Chrám a tržnica

Čítanie z Božieho slova

  • Každý má k dispozícii svoj svoj text. Chlapci sa striedajú po vetách, každý prečíta jednu.

Blízko bola židovská Veľká noc a Ježiš vystúpil do Jeruzalema. V chráme našiel predavačov dobytka, oviec a holubov i peňazomencov, čo tam sedeli. Urobil si z povrázkov bič a všetkých vyhnal z chrámu, aj ovce a dobytok. Peňazomencom rozhádzal peniaze a poprevracal stoly a predavačom holubov povedal: „Odneste to odtiaľto! Nerobte z domu môjho Otca tržnicu!“ Jeho učeníci si spomenuli, že je napísané: „Strávi ma horlivosť za tvoj dom.“ (Jn 2, 13-17)

Práca v skupinkách

  • Vytvoríme dve približne rovnaké skupinky. Každá má k dispozícii hárok papiera (veľkosť podľa počtu členov – A3-A1) a perá alebo fixky.
  • Prvá skupina má na hárku nedokončenú vetu „Chrám je miesto...“, druhá „Tržnica je miesto...“ V stanovenom čase (v závislosti od počtu, ale max. 5 minút) majú spísať čo najviac možných záverov svojej vety. Skupinku, ktorá má viac zmysluplných zakončení, možno odmeniť.
  • Hárky dáme vedľa. Hľadáme spoločné a odlišné charakteristiky. Odlišnosti podčiarkneme.

Je zrejmé, že tržnica a chrám toho nemajú spoločného veľa. Snáď len, že tržnica i chrám sú miestami stretnutia. Rozdiel je v tom, s kým sa tam človek stretne.

Komentár

Na tržnici aj v chráme môžeme stretnúť veľa ľudí. Boli to miesta stretnutia. Aj tržnice. Ľudia prišli na nákupy a popri tom debatovali, dozvedali sa novinky...  No tržnica je na obchodovanie, chrám je miestom stretnutia sa s Bohom.

Ježiš chrám nazýva inak. Nazýva ho domom svojho Otca – teda Božím domom. Aj každý kostol je božím domom. Ale nie preto, že by Boh potreboval domy z tehál a kameňa. Chrámy stavajú ľudia, lebo chcú mať miesta, kde sa budú všetci spolu stretať s Bohom.

Bohoslužobné priestory

  • Nie je dom ako dom. Vedieme rozhovor o vonkajších rozdieloch medzi kostolom a ostatnými budovami. Animátor môže uzavrieť:

Kostoly vždy patrili k najzaujímavejším objektom. Ľudia si na nich dávali záležať, pretože to malo byť miesto stretnutia s Bohom. A tak, hoci žili v drevených chalúpkach, kostol chceli veľký, zdobený a z kameňa. To všetko pre Pána.

Kostol sa od ostatných budov odlišuje účelom, tvarom, zariadením a niektorými špecifickými časťami. 

  • Ak sa stretko koná v kostole, môžu ich chalani zároveň ukazovať.
  • Nasleduje prezentácia Liturgický priestor. Odporúčam prejsť do režimu „celá obrazovka“. Môžete využiť aj tajničku a online kvíz.

Tajnička

Modlitba

Apoštol Pavol nám pripomína: „...vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás“ (1Kor 6, 19). Teda každý z nás je chrámom – miestom stretnutia s Bohom.

Chrámy sú krásne. Aj my, Pane, chceme byť krásni pred Tebou. V chráme hľadajú ľudia útechu a pomoc. Aj my, Pane, chceme byť ochotní pomáhať. Tu sme, Pane, premeň nás na živé chrámy. Amen.

  • Modlitbu možno podoprieť aktivitou s fotografiami. Každý z miništrantov si prinesie svoju fotku (prípadne ich animátor odfotografuje a fotky vytlačí) a nalepí ju do obrázku kostola (príloha). Nezabudnite pripísať mená a takýto kostol zo živých kameňov umiestniť na nástenku v sakristii.